Дончиќ продолжува да соборува рекорди во НБА (Видео)

Лука Дончиќ по 20-ти пат во кариерата успеа да постигне 40 поени на натпревар во НБА-лигата со што се израмни со легендата на Далас, Дирк Новицки.

Новата фантастичната партија на Дончиќ му помогна на Далас да ја прекине серијата од четири порази и да ги победи Голден стејт вориорс со 116:113 откако Клеј Томпсон во последната секунда го промаши шутот за три поени со кој можеше да го однесе натпреварот во продолжението.

Дончиќ покрај тоа што постигна 41 поен, успеа да оствари трипл-дабл, кој е негов 40-ти во кариерата, и тоа со 12 скока и 12 асистенции.

Покрај Дончиќ, одлична партија одигра и Тим Хардавеј јуниор, кој постигна 22 поени. Кај Голден стејт се истакна Стеф Кари со 32 постигнати поени.

ЛА клиперс ја забележа втората победа по ред откако со 118:112 славеше на гостувањето кај Портланд.
Клиперси ги предводеа Норман Пауел со 32 и Реџи Џексон со 24 поени, а кај Портланд најдобри беа Енферни Симонс со 37 и Џереми Грант со 32, додека Јусуф Нуркиќ имаше 13 поени, 10 скока и седум асистенции.

Њујорк никс со убедливи 140:110 го победи Детроит пистонс. Џулиус Рендл со 36 поени го предводеше Њујорк до 10-тата победа сезонава, додека кај Детроит се истакна Ајзеа Стјуарт со 19 постигнати поени.

- Оглас -

Најнови вести