Дуели за мерак во НБА: Јокиќ на мегдан против четирите мегаѕвезди во ЛА клиперс, Дончиќ против Зајон Вилијамсон (Фото)

Вечерва во арените во САД ќе се одиграат 10 натпревари во НБА-лигата и сите имаат по 161 комбинација. Може да се игра на конечен исход, на број на поени, хендикепи, полувреме-крај, број на поени во секоја четвртина, број на поени на секоја екипа посебно, двојни победи и уште еден куп интересни игри.


НБА-вечерта ќе биде отворена во дуелите Шарлот – Мајами, Детроит – Атланта и Филаделфија – Индијана. Токму дуелот меѓу Филаделфија и Индијана е најинтересен на Истокот, а фаворитската улога ја имаат сиксерси кои се предводени од одличниот Џоел Ембид.

На Западот најголем интерес предизвикуваат дуелите меѓу Њу Орлеанс пеликанс – Далас маверикс и Денвер нагетс – ЛА Клиперс. На првиот дуел еден против друг ќе играат Зајон Вилијамсон и Лука Дончиќ, додека на вториот меч, Никола Јокиќ против себе ќе има четири супер ѕвезди кои засега не пронаоѓаат начин како да победуваат. По доаѓањето на Џејмс Харден во Лос Анџелес, Клиперси немаат победа иако во тимот се уште и Каваи Ленард, Пол Џорџ и Расел Ветбрук.

Фантастична е понудата на Sport Life за кошаркари за играта „плус-минус“ поени. Во неа има 68-мина играчи, па може да се искомбинира со останатите игри од НБА-понудата на Sport life и да се состави тикет за добра добивка.

 

- Оглас -

Најнови вести