Единствениот тим без победа во Италија го отпушти тренерот

Раководството на Кремонезе донесе одлука да му врачи отказ на тренерот Масимилијано Алвини по новиот пораз во Серија А, денеска од Монца со 2:3.

Кремонезе е последен на табелата во италијанското првенство со само 7 бода и без победа во 18 кола.

Денеска губеа со 0:3, потоа успеаја со два гола да го направат мечот интересен, но беа поразени по 11-ти пат во Серија А и се најсериозни кандидати за испаѓање.

Првиот тим што е над зоната за испаѓање е Специја со 15 бода, 8 повеќе од тимот од Кремона и има и еден меч повеќе за одигрување.

Од Кремонезе најавија дека во најскоро време ќе објават кој ќе го наследи Алвини и ќе го води тимот од клупата во следните 20 кола во оваа сезона во Калчото.

 

- Оглас -

Најнови вести