Ел Класико се играше во само една насока, Барселона не загуби ниту една четвртина против скромниот Реал (Видео)

Барселона многу лесно го доби вечното шпанско дерби против Реал Мадрид во Евролигата и славеше со 93:80.

Каталонците апсолутно доминираа на популарното Ел Класико и добија три од четири периоди.

Само во третата четвртина беше нерешено 16:16, што значи дека гостите од Мадрид не добија ниту еден од четирите периоди од по 10 минути.

Никола Миротиќ беше незадржлив за одбраната на Кралскиот клуб и во извонреден меч постигна 31 поен, а имаше и 10 скока.

Барселона ги имаше четирите најдобри стрелци на мечот и по Миротиќ следат Дејвис со 16 поени, Лапровитола со 14 и Јокубатис со 12 поени.

Дури потоа на петтото место е најефикасниот кошаркар на Реал Мадрид, а тоа вечерва во кошаркарското Ел Класико беше Козер со 11 поени.