Еурофарм Пелистер и Битола подготвени за првиот меч во ракометната ЛШ по 18 години

Македонскиот ракометен првак Еурофарм Пелистер вечерва од 18.45 часот во дотераната сала „Боро Чурлески“ во Битола го игра својот прв меч од Лигата на шампионите по пауза од 18 години, а ривал му е норвешкиот Колстад, кој е дебитант во елитното натпреварување.

Квотите во Sport Life го фаворизираат гостинскиот состав во чии редови прва ѕвезда е Сандер Сагосен. Во понудата на Sport Life има и опција да се обложите на број на голови на шест поединци кои ќе настапат на овој меч.

Тренерот Александар Јовиќ истакна дека тимот е подготвен за предизвикот.

„Колстад е екстра квалитетна екипа која во своите редови има шест норвешки и еден исландски репрезентацтивец. Колштад игра динамична игра и мислам дека ќе биде задоволство да се натпреваруваме со нив. Се спремавме подолг период, игравме доста пријателски натпревари, игравме и променливо на некои од нив. Извлековме многу поуки, анализиравме детали каде грешиме и мислам дека ќе ги исправиме со стартот на новата сезона во Европа и во Суперлигата. Еурофарм Пелистер ќе биде подготвен за предизвиците. За најдобрата публика и најракометниот град во Европа ќе порачам дека ќе оставиме срце на терен, ќе се прикажеме во најдобро светло и нема да ги разочараме навивачите“, вели Јовиќ.

- Оглас -

Најнови вести