Евертон ја расипа новата англиска фудбалска мерка

Гулфи Сигурдсон со гол во 88. минута за Евертон спречи историски ден во Премиерлигата и идентичен исход на 7 натпревари. Евертон го победи Фулам со 3:0, а на сите останати мечеви исходот беше ист, 2:0 за победниците.

Стерлинг и Агуеро со по еден погодок му донесоа триумф на шампионот Манчестер сити против Брајтон и прво место во Премиерлигата, до дуелот меѓу Ливерпул и Челзи.

Арсенал за две минути од 81. до 83. ги разреши сите дилеми околу победникот на лондонското дерби против Ватфорд. Каткарт си постигна автогол, а Озил ја запечати победата на „топчиите“.

Со два гола во финишот и Вулверхемптон славеше против Саутемптон, а многу порано со голови во првиот дел Тотенхем го победи Хадерсфилд.

На гостински терен со головите на Варди и на Мегваер Лестер беше подобар од Њукасл. Од 18,30 часот се игра дербито меѓу Челзи и Ливерпул.

- Оглас -

Најнови вести