Евра го „учи“ Кошта: Зебрата е заштитен знак на Јувентус, а не ламата

Дуелот меѓу Јувентус и Сасуоло помина во знакот на двата погодоци кои ги даде Кристијано Роналдо, но сепак имаше и уште еден лош момент на средбата. Се играше 90 минута кога Далгас Кошта влезе во дуел со Федерико ди Франческо. Бразилецот неконтролирано се изнервира и на крајот директно в лице го плукна фудбалерот на Сасуоло.

https://youtu.be/tXLAbb0QB6g

Оваа неспортска реакција беше забележана од судијата и Кошта доби црвен картон. Дури и тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри најави дека ќе следува и клупска казна за Бразилецот. Околу овој инцидент на Кошта, интересна изјава имаше и некогашниот бек на Јувентус. Патрис Евра. Французинот кој беше дел од италијанскиот гигант од 2014 до 2017 година реши да го „потсети“ Кошта дека не смеел да го плукне противникот, но тоа го направи со интересен коментар.

„Добро знаеш дека симболот на Јувентус е зебра, а не лама. Ти се извини за својата постапка, но луѓето никогаш нема да знаат што ти кажа тој“, напиша Евра на својот инстаграм профил.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести