Фиорентина лесно го прегази Спал

Фиорентина без многу проблеми го декласира Спал со 3:0 и се искачи на втората позиција во Серија А.

Пјаца и Миленковиќ со по еден гол во период од десет минути во првото полувреме го најавија победникот, а печат стави еден од најдобрите стрелци на „виолетовите“ Киеза.

Спал досега имаше само еден пораз на стартот од новата сезона во Калчото и беше најпријатно изненадување, но не мина против силната Фиорентина.

Ова беше прва победа на еден од двата тима во досегашните меѓусебни дуели. Фиорентина има одличен старт како и Спал, а двете екипи во пет кола забележаа по три победи, со тоа што Фиорентина има само еден пораз, за разлика од Спал, кој го доживеа вториот, вечерва во Фиренца.

- Оглас -

Најнови вести