Франција ја доби пенал драмата против Португалија и е следен ривал на Шпанија

Репрезентацијата на Франција се пласираше во полуфиналето на Европското првенство откако дури по подобро изведување на пенали ја елиминираше  Португалија. По регуларните 90 минути и дополнителните 30 минути немаше голови, а едноставно како двата тима уште од самиот почеток како да беа тргнати и „договорени“ победникот да се решава на пенали, по кои се радуваа Галските петли.

Во пенал рулетот први шутираа Французите, а еве како се одвиваше пенал-рулетот:

Дембеле погодува за 1:0 за Франција

Роналдо погодува за 1:1

Фофана погодува за 2:1 за Франција

Силва погодува 2:2

Кунте погодува за 3:2 за Франција

Жоао Феликс шутира во статива

Баркола погодува за 4:2 за Франција

Нуњо Мендеш погодува за 4:3

Тео Ернандес погоди за 5:3 и победа на Франција

Во полуфиналето Франција ќе игра против Шпанија, која во четвртфиналето го елиминираше домаќинот Германија. 

 

- Оглас -

Најнови вести