Француската машина за голови е главниот „виновник“ за Скудетото на Милан по голема пауза (ФОТО)

Оливие Жиру е најдобриот играч на Милан сезонава и главен виновник за тоа што „црвено-црниот“ дел на Милано слави титула од 2011 година.

Во својата дебитантска сезона, Французинот постигна 11 погодоци со што стана најстариот фудбалер во Серија А кој што има двоцифрен број на голови.

Жиру денеска против Сасуоло погоди во два наврати, а ако се сеќавате тој беше и двоен стрелец во одлучувачкото дерби против Интер, кое што Милан го доби со 2:1.

- Оглас -

Најнови вести