Френки оди во Барселона

Екстра-талентираниот напаѓач на Ајакс, Френки Де Јонг ја одбра Барселона како следен клуб во кој ќе ја продолжи кариерата, а трансферот веројатно ќе биде реализиран следната зима.

Ајакс сака да го задржи 21-годишниот напаѓач барем до крајот на сезоната. За таква варијанта најмногу притиска поранешниот фудбалер на Барса, Марк Овермарс, сега во улога на спортски директор на клубот од Амстердам, но речиси сигурно е дека Де Јонг наскоро ќе си замине.

Барселона е подготвена да плати околу 50 милиони евра, а со оглед на одличните односи на двата клуба и желбата на Френки да игра за Барселона, трансферот е речиси сигурен.

За ангажман на Де Јонг има интерес од неколку европски гиганти, а 21-годишното момче веќе дебитираше и за Холандија на дуелот од Лигата на Нации против Франција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести