Фуриозен старт на Македонија: Младинците со двоцифрена разлика ја декласираа Црна Гора на ЕП

Ракометната репрезентација на Македонија за играчи до 20 години имаше одличен старт на Европското првенство во Словенија откако на првиот натпревар ја совлада Црна Гора со 31-21.

Победата на избраниците на селекторот Раде Стојановиќ беше најавена уште во првото полувреме, кое Македонија го доби со 12-5. Во второто полувреме шанса за настап добија сите ракометари, но и покрај тоа, предноста постојано растеше и на крајот нашите момци сосема заслужено победија со двоцифрена разлика.

Димитар Узунчев со осум погодоци беше најефикасен во нашата селекција, додека Дамјан Субашевски и Мирче Калајџиески постигнаа по пет гола.

Македонија утре за противник ќе ја има Хрватска, додека во сабота играме против Австрија. Пласман во четвртфиналето обезбедуваат победниците на шесте групи, како и двете најдобри второпласирани репрезентации.

- Оглас -

Најнови вести