Германија ќе биде домаќин на Европското првенство во 2024 година

Европското првенство во фудбал во 2024 година ќе се игра во Германија. Ова го објави претседателот на УЕФА, Александер Чеферин. Германците важеа за фаворити и првпат по обединувањето, ќе бидат домаќини на ЕП. Западна Германија го организираше шампионатот во 1988 година, а во 2020 ќе биде една од 12-те земји-домаќини.

УЕФА реши да не прифаќа заеднички кандидатури, па само Германија и Турција се пријавија и ги минаа филтрите. Минус за Турците беше лимитираниот хотелски капацитет во некои градови и немањето акциски план на полето на човековите права.

Одлуката ја донесоа 17 члена на Извршниот комитет на УЕФА во Нион.

Амбасадор на настанот ќе биде довчерашниот фудбалер Филип Лам, а ако Германија загубеше, претседателот на тамошната Фудбалска федерација, Рајнхард Гриндел, ќе си дадеше оставка.

Германија е сместена во срцето на Европа и делуваше како посигурна и побезбедна варијанта од Турција. Градовите се поврзани со автопатишта, а само три аеродроми, во Дортмунд, Лајпциг и Гелзенкирхен, се малку под бараните стандарди. Хотелите во речиси сите градови имаат огромни капацитети, а таму каде што е проблем, како во Дортмунд, ќе се градат привремени кампови.

ЕП 2024 ќе се игра на десет стадиони и на ниту еден од нив не му треба посериозно реновирање, бидејќи тие објекти се направени за Светското првенство 2006 година. Градови-домаќини ќе бидат: Берлин, Келн, Дортмунд, Диселдорф, Франкфурт, Гелзенкирхен, Хамбург, Лајпциг, Минхен и Штутгарт. Стадионите може за првенството да соберат вкупно 2,78 милиони гледачи.

Во Берлин и Диселдорф има фан-зони кои собраат по 100.000 луѓе, а останатите од 33 до 80 илјади. И според сумите за ТВ-правата, Германија е многу пред Турција.

Неверојатна е коинциденцијата што токму денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е во Германија, на средба со канцеларката Ангела Меркел. Во Германија има голем број Турци, а примерот со Месут Озил, кој беше обвинет дека не го дава максимумот за Германија бидејќи повеќе ја сака земјата на неговите родители, само го засилува ривалството.

 

- Оглас -

Најнови вести