Ѓоковиќ се намачи, но успешно тргна во Шангај, во потрага по својата стота титула во кариерата

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ успешно ја започна трката по својата стота титула во кариерата.

Во мечот од второто коло на турнирот од Мастерс серијата во Шангај, Ѓоковиќ го совлада 43-тиот играч на АТП листата, Американецот Алекс Михаелсен, 2:0, по сетови 7:6 (7:3) и 7:6 (11:9).

Мечот траеше еден час и 55 минути, а Србинот сега го очекува подобриот од дуелот меѓу Швајцарецот Стан Вавринка и Италијанецот Коболи, чии натпревар е закажан за рано наутро по средноевропско време.

Ѓоковиќ лошо го започна мечот, бидејќи веднаш му дозволи на противникот да направи брејк, па Михаелсен по првите три гема водеше со 3:0.

Американецот имаше и водство од 4:1, но тогаш Ѓоковиќ успеа да влезе во својот препознатлив ритам на игра, ги освои следните три гема и успеа да го анулира заостанувањето зад ривалот.

Одлуката падна во тај-брејк, каде што Ѓоковиќ беше подобар и без поголема драма го доби финишот на овој сет.

Изгледаше дека Ѓоковиќ ќе има полесна задача во вториот сет, бидејќи со брејк предност поведе со 4:1 во гемови, но потоа следеше нова криза во неговата игра. Тој загуби осум од десетте поени по водството од 4:1 и му дозволи на Михаелсен да се врати во игра.

Американецот израмни на 4:4 во гемови и потоа го одведе и вториот сет во тај-брејк. Но, Ѓоковиќ по традиција игра одлично во тај-брејк, така беше и овојпат. По третата меч-топка и две спасени сет-топки на противникот, конечно го скрши отпорот на Михаелсен и избори пласман во третото коло.