Ѓоковиќ убедливо најплатен тенисер во 2023 година

Очекувано, најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ (36) е прв според заработувачката само од тениски турнири за 2023 година.

Србинот е убедливо прв на листата со над 5 милиони долари повеќе од Карлос Алкарас. Тука не се пресметани парите од спонзорите.

Новак благодарение на резултатите на тениските терени, годинава инкасирал 15.936.097 долари. Втор е Алкарас со 10.753.431, а трет е Данил Медведев со 9.239.679 долари.

Севкупно гледано, Ѓоковиќ во кариерата заработил околу 180 милиони долари само од тенисот, па следната година или во 2025 може да ја премине и границата од 200 милиони.

- Оглас -

Најнови вести