Голеадата им донесе по еден бод на Фрајбург и Штутгарт

Штутгарт и Фрајбург ги поделија бодовите по голеадата во која видовме шест гола (3-3). Иако домаќините уште од првата минута се најдоа во водство, Инсуа израмни за 1-1 во 44-тата минута.

Во вториот дел, на стена стапи Марио Гомез, па со два погодоци го реши победникот на мечот. Прво во 49-тата минута подоги за 2-1, три минути подоцна Фрајбург израмни преку Гондорф, но искусниот германски голгетер во 56-тата минута одново ја донесе својата екипа во водство. Сепак, на помалку од 10 минути пред крајот Валдшмидт израмни за 3-3, што на крајот беше и конечниот резултат од овој меч.

По три меча во Бундеслигата и двете екипи се уште не знаат за победа, со ова реми ги остварија првите бодови за сезонава.

- Оглас -

Најнови вести