Головите во 97-мата и 98-мата минута му донесоа 84.000 фунти

Еден шкотски играч во обложувалници успеа преку ноќ да се збогати. Среќниот играч само за пет вложени фунти, успеа да добие дури 84.000 фунти. Работата да биде драматична до самиот крај се погрижија два натпревари кои ги имал на тикетот.

Експертот за обложување играл на победи на Портсмут, Колчестер, Њупорт, Нортхемптон, Данди јунајтед и Елгин, но со услов двата тима да дадат гол. Како завршувале мечевите, сè одело според планот на Шкотот. Му останале два меча да ги чека, и тоа било вистинска драма.

Нортхемптон играше против Форест грин и беше 1-1, а истиот резултат беше и на дуелот Њупорт – Стивениџ. На двете средби се играло судиското надополнување и повеќе од шест минути. На Шкотот му биле потребни победи на Нортхемптон и Њупорт. Во 97-мата минута, Нортхемптон постигнува погодок за 2-1, а веќе во следната минута голема радост за обложувачот. Њупорт во 98-мата минута даде гол за 2-1, што значеше и добитно личве на среќниот играч.

Овој тикет кој доаѓа од Шкотска само докажува дека ништо не е невозможно во обложувањето.