Ѓорческа загуби меч за финале во Севилја

Лина Ѓорческа не успеа да се пласира во финалето на ИТФ турнирот во Севилја со награден фонд од 25 илјади долари, откако претрпе пораз со 1:2 од Русинката Елина Аванесјан.

Почетокот и крајот на мечот беа лоши за нашата најдобра тенисерка, која не успеа да го направи претпоследниот чекор кон титулата во Шпанија.

Аванесјан поведе со 1:0 во сетови на убедлив начин со 6:2 во гемови, а Ѓорческа возврати со иста мерка во вториот сет што го доби со 6:2 и израмни на 1:1.

Сепак финишот и припадна на нејзината противничка која го доби решавачкиот сет со 6:3 и ќе игра во финалето во меч за титулата против првата носителка на турнирот, Дајана Пери од Франција.

 

 

- Оглас -

Најнови вести