Гостиварци ја отфрлија гевгелиската закана

Гостивар со минимална победа над Кожув, пред своите навивачи во салата „Младост“ ја отвори својата сезона во Првата машка лига во кошарка. Гостиварци до последните секунди стравуваа за бодовите. Џозеф Фурстингер со 32 поени и 14 скока, се покажа како огромно засилување за Гостивар, но изостана придонесот на резервите. Кај Кожув, прв стрелец беше Никола Караколев со 19 поени.

Фени погоди 15 тројки и благодарение на тој добар шут од далечина, го надигра Пелистер, додека два бода на гости освои Куманово кој го надигра повратникот во елитата, Вардар.

Резултати: АВ Охрид – Работнички 44:94, Вардар – Куманово 77:85, Фени индустри – Пелистер 86:68, Гостивар – Кожув 70:69.

Утре (17.45 часот): Блокотехна – МЗТ Скопје Аеродром.

- Оглас -

Најнови вести