Гвардиола објасни зошто Манчестер сити го згази третолигашот Бартон

Манчестер сити со убедливи 9-0 славеше против Бартон во полуфиналето на Лига купот. Тоа е најубедлива победа во еден полуфинален меч во историјата на англискиот фудбал. „Граѓаните“ уште на полувремето имааа предност од 4-0, но иако беше јасно дека ќе стигнат до убедлива победа против третолигашот, Манчестер сити во второто полувреме продолжи во ист ритам и на крајот победи со неверојатни 9-0.

По мечот, тренерот на Сити, Пеп Гвардиола, ги тешеше противничките играчи, а шпанскиот стратег подоцна објасни зошто неговиот тим не го намалил темпото во вторите 45 минути.

„Ако престаневме да даваме голови, со тоа ќе покажевме дека не го почитуваме противникот и натпреварувањето во кое сме дел“, објасни Гвардиола по победата од 9-0.