Хас ги задржа Магнусен и Грожан за сезоната 2019

Американскиот тим на Формула 1, Хас  следната сезона ќе се натпреварува со досегашните возачи на своите болиди, Швајцарецот Роман Грожан и Данецот Кевин Магнусен. Oваа информација беше потврдена денес, во пресрет на трката за Големата награда на Русија.

„Уште од почетокот на нашата работа ни беа потребни двајца искусни возачи, со цел што побрзо да напредуваме како тим, но да напредуваат и нашите болиди, па така беше лесно да се донесе одлуката Магнусен и Грожан да останат во тимот. Во однос на минатата година, напреднавме многу, се надевам ќе продолжиме со иста работа и во иднина“, истакна шефот на Хас, Гунтер Стајнер.

Во својата трета сезона како дел од шампионатот во Формула 1, тимот на Хас користи мотор на Ферари, а се наоѓа на четвртата позиција на табелата на конструктори со 76 поени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести