Херојот на Шпанија го прослави голот како и неговиот татко пред 33 години на истиот стадион (Видео)

Микел Мерино е херојот на Шпанија, кој со гол во 119-тата минута ја донесе победата над Германија и пласманот во полуфиналето. Голот го прослави со трчање околу корнер знаменцето, а пред 33 години на истиот стадион во Штутгарт на ист начин прославуваше и неговиот татко Анхел.

Анхел Мерино настапуваше за екипата на Осасуна, а во меч од второто коло на Купот на УЕФА постигна гол против Штутгарт на гостински терен за водство на неговата екипа од 0-2. Неговата прослава од октмври 1991-вата сега беше инспирација за неговиот син Микел, кој со голот е херој на Шпанија.

- Оглас -

Најнови вести