Херта го победи Баерн и го стигна на табелата во Бундес лигата (Видео)

Херта му го нанесе првиот пораз на Баерн Минхен сезонава, откако на дуелот во Берлин, домаќините победија со 2:0, во меч од шестото коло на Бундес лигата. Играчите на Херта уште од самиот почеток беа мотивирани да стигнат до трите бода во дербито и тоа го реализираа благодарение на одличната игра во првото полувреме.

Во 23 минута беше досуден пенал за Херта, а сигурен реализатор беше Ведад Ибишевиќ. Пред крајот на првиот дел, домаќините ја удвоија предноста. Дуда погоди за 2:0 и го кутна шампионот на колена. Баерн делуваше разнишано, па дури ни трите измени во второто полувреме не вродија со плод.

Во последните два меча Баерн освои само еден бод, што може да е знак за мала криза во играта на шампионот. Херта со овие три бода се израмни со Баерн на врвот на табелата. Двата тима имаат по 13 бодови, а баварците се први благодарение на подобрата гол разлика.

https://youtu.be/I8tXuMa_Ic4

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести