Игуаин: Левандовски е ѕвер, без оглед што има 34 години, за него вреди да се платат 50 милиони

Аргентинскиот напаѓач Гонзало Игуаин во интервју за каталонското радио рече дека иако порано било незамисливо за некој 34-годишен фудбалер да се платат 50 милиони евра, разбирливо му е што Барса плати толку за Роберт Левандовски.

„Тој ја освои Лигата на шампионите пред две години, лани беше прогласен за најдобар на светот и, секако, е еден од најдобрите напаѓачи во последната деценија. Во денешно време 50 милиони евра не се ништо, а порано беше незамисливо да се плати толку многу. За да платите 50 милиони за некој што има 34 години, тој играч мора да е одличен, а Роберт е првокласен. Мислам дека добро ќе се вклопи кај Чави. Во фудбалот нема стари и млади. Бензема даде 15 гола во ЛШ минатата сезона, а колку години има? Роберт е ѕвер, Барселона донесе големо засилување“, рече Игуаин, кој игра во САД за клубот Интер Мајами.

- Оглас -

Најнови вести