Интересен критериум на судиите: пенали колку сакаш, црвен картон ни за лек!

На досегашниот тек од Светското првенство во Катар има многу пенали, на повеќе од половина натпревари беа досудени пенали, арбитрите често покажуваат на белата точка, но од друга страна, судиите засега не се решија да исклучат фудбалер.

Од Мундијалот во Мексико во 1986 година не се случило на првите 15 средби да нема ниту еден црвен картон. Дуелот на Бразил и Србија е 16-ти и ако и тука нема исклучување, целото прво коло на СП во Катар ќе се комплетира без црвен картон.

- Оглас -

Најнови вести