Историска е и оваа година за Вардар, кој го доживеа најголемиот дебакл

Македонскиот фудбалски бренд Вардар го доиживеа својот најголем дебакл во историјата.

Пласманот во втората фудбалска лига со црно ќе биде испишан кај Црвено-црните, а тоа треба да биде добар потсетник и за сите останати дека никој не е „недопирлив“.

Вардар е фудбалскиот бренд на нашата држава, сакале тоа да го признаете или не, и ги има направено најголемите успеси.

Само пред неколку години играше рамо до рамо со тимови како Реал Сосиедад, Зенит и Розенборг, а во квалификациите го елиминира турскиот великан Фенербахче.

Сега тие се далечни времиња и новото раководство на Вардар заедно со фудбалерите се борат да се вратат во Првата лига, во тоа засега оди тешко.

Во втората лига, Запад, великанот е на третото место со 29 бодови, додека на позицијата под број два е Воска Спорт со 32 бода.

Убедливо напред и сигурно чекори Силекс кон дирекно враќање во елитата и со 41 бод и ниту еден пораз делува навистина моќно.

Вардар и Воска Спорт ќе се борат за таа втора позиција, која носи дуел против второпласираниот од втората лига, Исток.

- Оглас -

Најнови вести