Израелската легенда разочарана: Теренот во Приштина повеќе личеше на свињарник отколку на игралиште

Репрезентацијата на Косово со 1:0 го победи Израел во меч од квалификациите за пласман на Европското првенство. Со овој пораз, Израел драстично ги намали шансите да се бори за позиција која води на завршницата на континенталниот собир.

Мечот се играше на дождливо време, а очигледно дренажата на теренот на стадионот „Фадил Вокри“ не е на задоволувачко ниво.

Легендата на Израел и најдобар стрелец во историјата на оваа репрезентација Еран Захави, беше разочаран од тоа во какви услови се играше натпреварот.

„Ова повеќе личеше на свињарник отколку на терен. Знаевме дека нема да биде лесно во една таква ситуација и не успеавме да освоиме бодови“, рече Захави.

Израел до крајот на квалификациите ќе треба да одигра уште три меча, и тоа против директните конкуренти за пласман на ЕП, а тоа се Швајцарија и Романија.

- Оглас -

Најнови вести