Израелците го шокираа светот: На прес-конференцијата се појавија со една детска патика

Израел и Швајцарија ќе играат во меч кој може да го реши патникот на Европското првенство кое следната година ќе се игра во Германија. Дуелот ќе се игра во унгарскиот град Фелксут, кој се наоѓа на 50 километри од Будимпешта, а Израелците на денешната прес-конференција се појавија носејќи една патика.

„Не можете да замислите каква приказна крие оваа патика“, беше првиот коментар на капитенот на Израел, Ели Даса, кој ја започна приказната за осумгодишниот Наве Сохаму. „Ова осумгодишно момче е грабнато заедно со останатите членови на неговото семејство во Газа. Тројца од семејството веќе се мртви, а оваа патика е единствено нешто што остана во неговиот дом. Чекаме да го вратат дома“, објасни капитенот на Израел.

Селекторот на Израел, Алон Хазан, вели дека фудбалот веќе не е ни толку важен, а што се однесува до тоа дека играат на неутрален терен, тоа не го смета за многу голема препрека.

„Спортот веќе не е најважна работа за нас. Сакаме нашите деца да се вратат дома. Не е важно каде играме. Ако барем еден Евреин има на трибините, се чувствуваме како да сме дома“, вели селекторот Хазан.

- Оглас -

Најнови вести