Јовиќ: Направивме многу грешки, мислам дека не заслуживме толку висок пораз

Со висок пораз од девет гола разлика, македонскиот првак Еурофарм Пелистер ја започна сезоната во Лигата на шампиони. Норвешкиот Колстад беше подобар со 31:22, а тренерот на Пелистер, Александар Јовиќ, е разочаран бидејќи смета дека поразот е превисок.

„Честитки за победата на Колстад. На противникот му посакувам среќа и успех во понатамошните натпревари во Лигата на шампионите. Лошо го отворивме натпреварот, имавме голема желба и бевме борбени, но не реализиравме многу зицери. Според мојата статистика, промашивме девет зицери, а имавме и 3-4 технички грешки. Затоа сметам дека не заслуживме пораз од девет разлика. Овој натпревар треба да биде поука за понатаму и големо искуство. Екипата е речиси нова и затоа ни треба време. Ова не е алиби за поразот, туку тоа е реалност“, рече тренерот Јовиќ веднаш по мечот.

Капитенот Жарко Пешевски признава дека противникот бил подобар, а упати и благодарност за сите коишто дадоа поддршка од трибините во салата.

„Колстад беше супериорен на терен. Ги искористи нашите грешки, а и ние имавме многу промашувања. Мислам дека мора да додаме гас и да бидеме подобри во иднина во Лигата на шампионите. Ни треба поддршка од сите. Голема благодарност до публиката којашто дојде во толкав број и нè бодреше во текот на целиот натпревар. Само заедно ќе го најдеме вистинскиот пат и така ќе бидеме подобри во иднина“, констатираше Пешевски.

 

 

- Оглас -

Најнови вести