Јунакот од Синсинати ги нанижа големите фаворити и чека Квантен скок за над 100 места ако ја освои титулата

Борна Чориќ ќе игра полуфинале на АТП турнирот од мастерс серијата во Синсинати, како втор најслаборангиран тенисер што стасал до оваа фаза од 1973 година.

Хрватот игра сензационално, а досега нанижа победи против Мусети, Надал, Баутиста и ноќеска против Оже-Алиасим.

Чориќ за противник во полуфиналето ќе го има Британецот Камерон Нори и ако победи ќе се пробие во Топ-50 на светската ранг листа, што ќе биде скок од над 100 места.

Турнирот го почна како 152-рангиран на светот, веќе има загарантирана позиција со број 66, а ако го освои турнирот ќе има Квантен скок од 123 места на 29. позиција.

Најдобар ранкинг досега му е 12. место во 2018 година.

Во првото полуфинале во Синсинати денеска од 21 часот ќе играат Данил Медведев и Стефанос Циципас, а Чориќ и Нори би требало да го почнат второто полуфинале по полноќ.

 

- Оглас -

Најнови вести