Јужен Судан беше на прагот од сензација, промаши напад за победа над САД (Видео)

Кошаркарската репрезентација на Јужен Судан беше на прагот од првокласна сензација и победа над американскиот дрим-тим. Сепак, кошаркарите од африканската селекција промашија напад за победа, па триумфот им припадна на САД со конечни 101-100.

Јужен Судан на полувремето имаше водство од 58-44, но американците со одличната трета четвртина, кој ја добија со 37-18, го презедоа водството, а на крајот се покажа дека тоа беше и клучниот период на мечот.

Во последните моменти Јужен Судан имаше два шута за победа, но топка не ги посака, па загубија со половина кош. Интересно е тоа што овие две селекции се во иста група на Олимписките игри, но и покрај тоа одиграа пријателски натпревар во Лондон. Претходно САД играше контролен дуел и против Србија, која е во иста група со нив на Олимпијадата.