Каква хероина, скокна во базен и спаси пливачка која загуби свест и почна да тоне во базен (Фото)

Андреа Фуентес е вистинска хероина на Светското пливачко првенство што се одржува во Будимпешта и со храбра и брза интервенција и го спаси животот на Анита Алварес, која загуби свест и почна да тоне во базенот.

Фуентес е тренер на селекцијата на САД, а нејзината репрезентативка во синхронизирано пливање, Алварес, имаше многу среќа. Благодарение на реакцијата на Фуентес, 25-годишната девојка беше спасена од можно давење.

„Видов дека никој не реагира, веројатно и не забележаа, па скокнав во базенот да ѝ помогнам. Се исплашив бидејќи Анита не дишеше. Сега е добра, но мора да одмара“, изјави бестрашната Анита Фуентес.

 

- Оглас -

Најнови вести