Карик направи нешто што 90 години се чекаше во Манчестер јунајтед

Манчестер јунајтед победи во првиот меч по заминувањето на Оле Гунар Солскјер од тренерската позиција. На местото на Солскјер, како привремен тренер е назначен Мајкл Карик, кој беше помошник на норвешкиот стратег.

Дебито како главен тренер Карик го имаше на гости кај Вилјареал во Лигата на шампионите, а Манчестер јунајтед победи со 2:0. Со овој триумф, Црвените ѓаволи си обезбедија место во нокаут фазата од Лигата на шампионите.

Победата на Манчестер го направи Карик првиот англиски тренер што успеал да победи во дебито на клупата на Црвените ѓаволи во последните 90 години. Во далечната 1931 година, Валтер Крикмер беше последниот англиски тренер кој во дебито на клупата на Манчестер јунајтед успеал да победи.

- Оглас -

Најнови вести