Ќе има чистка во Баерн: Си одат Кан и две големи ѕвезди

Кризата во Баерн Минхен нема крај, се чини дека клубот се „распаѓа“ од внатре. Се погласни се шпекулациите дека ќе има големи промени во раководството на клубот, но и во играчкиот кадар.

Прв на удар е извршниот директор, Оливер Кан, кој се чини дека прв ќе добие „шут-карта“ од Баерн Минхен. Многумина ја сметаат голманската легенда за најголем виновник за лошите резултати, но и за лошите потези кои се преземаат во таборот на Баварците. Кан во Баерн дојде во 2021 година на местото на уште една легенда на клубот, Карл-Хајнц Румениге, но постигнувањата на поранешниот голман во клупското раоводство се далеку од неговиот претходник.

Промени ќе има и во играчкиот кадар, а според шпекулациите, први ќе си заминат Гнабри и Мане, кои на пазарот заедно вредат над 100 милиони евра. Нема да биде изненадување доколку од клубот си замине и легендата на Баерн, Томас Милер.

- Оглас -

Најнови вести