Клоп: Не го потценувајте Вилјареал, никој не игра случајно полуфинале во Лигата на шампиони

Јирген Клоп вели дека Ливерпул не смее да го потцени Вилјареал во фазата на Лигата на шампионите што носи финале и меч за вредниот пехар.

Двете екипи веќе играа едно европско полуфинале, во Лигата на Европа во сезоната 2015/16 и Ливерпул се пласира во финалето со пораз од 0:1 на првиот меч на гости и домашна победа од 3:0.

Сега по обратен редослед, двете екипи ќе играат уште позначаен двомеч, за пласман во финалето во Лигата на шампионите.

Првиот меч е утре од 21 часот на „Енфилд роуд“, а реваншот ќе се игра на 3 мај во Шпанија.

„Ќе биде многу тешко против Вилјареал. Ова е полуфинале во најсилното натпреварување во Европа и би било чудно ако мисијата да се избори пласман во финалето не би била сложена и тешка“, вели Клоп.

Со него на кормилото, Ливерпул освои една европска титула во 2019 година со победа од 1:0 против Тотенхем, а претходната сезона Реал Мадрид беше подобар и славеше во финалниот меч со 3:1.

Вечерва од 21 часот се игра првото полуфинале меѓу Манчестер сити и Реал Мадрид, па можни се варијанти да има англиско или шпанско финале, или англиско-шпанска пресметка за највредниот европски клупски пехар.

Финалето ќе се игра во Париз на 28 мај од 21 часот.

 

- Оглас -

Најнови вести