Колку пари ќе заработи судијата што ќе ја дели правдата на финалето во ЛШ?

Словенскиот судија Славко Винчиќ ја доби довербата да биде главен арбитер во финалето на Лигата на шампионите меѓу Реал Мадрид и Борусија Дортмунд. Мечот за највредниот клупски трофеј во Европа ќе биде на 1 јуни, на легендарниот стадион „Вембли“ во Лондон.

Победникот во Лигата на шампионите ќе добие 20 милиони евра, а за поразениот следуваат 15 милиони евра. Шпанските медиуми откриваат дека главниот судија Винчиќ за судење на финалето ќе добие хонорар само од 10.000 евра. Оваа сума наменета за главниот арбитер е смешна во однос на тоа колку заработуваат клубовите кои се учесници во финалето.

Помошниците на Винчиќ ќе добијат по 3.000 евра, а на главниот арбитер во ВАР-собата ќе му припаднат 4.000 евра. За АВАР судијата следуваат 2.000 евра, а четвртиот судија ќе добие 1.500 евра.

Во Шпанија, судиите имаат фиксна плата од 12.500 евра месечно, а покрај таа сума, за секој меч на којшто ќе судат добиваат по 4.200 евра (ВАР-судиите добиваат по 2.100 евра).

 

- Оглас -

Најнови вести