Конечно и „лалињата“ процветаа

Холандија ја победи Кина со 3:1 во сетови, и дојде до првата победа на Светското првенство во одбојка кое се одржува во Италија и Бугарија. „Лалињата“ во бугарскиот град Русе, славеа над Кинезите, и си ги задржаа шансите за пласман во следната рунда. Кина загуби и од Франција, па нема бодови, и само теорија може да ги однесе во наредната фаза. Утре Холандија се среќава со олимпискиот првак Бразил, а противник на Кина е Канада која има 2-0.

Во Варна, Финска ја совлада Куба со 3:1 и дојде до првата победа, а Кубанците останаа на нула бодови. Нашите источни соседи, Бугарите, без проблеми во три сета ја прескокнаа пречката наречена Порторико.

Австралија имаше причини за радост, откако беше подобра од Камерун со 3:1 и дојде до првата победа, со истиот резултат Словенија ја надигра Јапонија. Словенците заедно со Италијанците се на делба на врвот во нивната група. Франција штедеше сили против Египет, но дојде до нова и лесна победа од 3:0 во сетови.

- Оглас -

Најнови вести