Kошаркарите убедливо поразени од Израел во Талин

Кошаркарската репрезентација на Македонија со пораз го започна настапот на претквалификациски турнир за пласман на Олимписките игри во Париз 2024 година.

Кошаркарите се поразени од селекцијата на Израел со 65:86 во првото коло на турнирот кој се игра во Талин, Естонија.

Натпреварот започна со поените на Војдан Стојановски, но по поените на Јам Мадар во шестата минута, Израел поведе со 14:16 и водството не го испушти до крајот на мечот.

Првата четвртина заврши со пет поени негатива на Македонија (19:24), а втората четвртина започна со две тројки на Израелците со кои дојдоа до двоцифрена предност (19:30).

До паузата, Црвен-жолтите“ предводени од Ти Џеј Шортс, успеаја да ја намалат негативата на девет поени (38:47). Дилемите околу повбедникот беа решени во третата четвртина во која Израел направи 19 поени предност. На крајот, Израел славеше со 65:86.

Најпрецизен кај Македонија беше Ти Џеј Шортс со 22 поени, Андреј Магдевски постигна 11, девет даде Војдан Стојановски, а седум Дамјан Робев. Кај Израелците, Роман Соркин со 21 и Јифтах Зив со 18 поени беа најдобри.

Македонија следниот меч ќе го игра утре против домаќинот на турнирот, Естонија, која денеска загуби од Чешка со 77:74.

- Оглас -

Најнови вести