Ковид пак напаѓа – Нојер и Горецка се позитивни, ја напуштија германската репрезентација (Фото)

Мануел Нојер и Леон Горецка се позитивни на тестовите за ковид-19 и нема да играат за Германија задутре против Унгарија во Лигата на нациите, а ќе бидат отсутни и за дербито со Англија на „Вембли“ на 26 септември во последното коло до Сегментот А.

Тандемот од Баерн Минхен веќе го напушти хотелот во кој е сместена германската репрезентација и заминаа во карантин.

Селекторот Ханси Флик го повика Оливер Бауман на местото на Горецка, а дополнително нема да повика нов голман на местото на Нојер.

- Оглас -

Најнови вести