Кристијано Роналдо му намести гол на соиграч на кој може да му биде татко (Видео)

Алехандро Гарначо со 18 години и 125 дена стана најмладиот странец стрелец за Манчестер јунајтед во европските купови откако вечерва погоди за водство на Црвените ѓаволи од 1-0 на гостувањето кај Реал Сосиедад во Лигата на Европа.

Асистент беше 37-годишниот Кристијано Роналдо, кој исто така во годините кога беше тинејџер и се пробиваше на светска сцена добиваше поддршка од постарите соиграчи во Јунајтед.

Ова е голот на младиот Гарначо:

 

Монако води со 2:0 против Црвена ѕвезда по првото полувреме од последното коло во групната фаза во Лигата на Европа. Во вториот натпревар од групата Х, Трабзонспор води со 1:0 против Ференцварош и доколку домаќините успеат да ја задржат предноста и во вториот дел, тогаш Црвена ѕвезда ќе го заврши настапот во второто по квалитет европско натпреварување.

Монако поведе уште во петтата минута со голот на Кевин Фоланд, а истиот играч во 27-мата минута зголеми на 2:0.

Турскиот шампион води со 1:0 против Ференцварош благодарение на голот на Бакасетас во седмата минута.

Предност по првото полувреме од натпреварите во Лигата на Европа имаат и Митјиланд и Фрајбург, кои водат со 1:0 против Штурм, односно Карабак.

На останатите два меча, меѓу Феенорд и Лацио, како и меѓу Олимпијакос и Нант нема голови по првиот дел.

- Оглас -

Најнови вести