Крстовски ја нокаутира Шкендија, па се повреди

Младинскиот репрезентативец на Македонија, Марио Крстовски, е јунакот што ја сопре победничката серија на Шкендија и со гол во првото полувреме ѝ донесе вредна победа на Академија Пандев.

Во 26-тата минута, Крстовски ја искористи грешката на репрезентативецот Егзон Бејтулаи, погоди за триуфм на гостите, а потоа се повреди во еден воздушен дуел заедно со Бејтулаи. И двајцата играчи го напуштија теренот, но немаат посериозни повреди, откако се судрија со главите.

Контрите на Вардар беа убиствени за Победа, а најтрофејниот наш клуб славеше со 3-0. Брдаровски и Позлатанов постигнаа ефектни голови, но на крајот ги засени Бесир Исени. Популарниот Бецко во стилот на Арјен Робен се прошета низ одбраната на прилепчани и со фелш го погоди спротивниот агол од гостинскиот гол за печат на убедливата победа.

Триумфи реди и Работнички, а денеска падна Беласица во Струмица. Романтичарите со два гола во првото полувреме си обезбедија одлична предност, па домаќините во вториот дел успеаја само да намалат на 1-2.

Во останатите два дуели во Скопје имаше идентичен резултат, 1-1, на средбите меѓу Македонија Ѓ.П. и Силекс, односно Шкупи и Ренова.

Резултати 17-то колo:

Шкендија – Академија Пандев 0-1

Вардар – Победа 3-0

Шкупи – Ренова 1-1

Македонија Ѓ.П. – Силекс 1-1

Беласица – Работнички 1-2

Табела: Шкендија 37, Вардар 34, Академија Пандев 29, Работнички 26, Ренова 21, Шкупи 20, Македонија Ѓ.П 18, Победа и Беласица по 17, Силекс 15.