Купот на Белгија има нов освојувач: Чекаа 110 години за да го освојат трофејот!

Екипата на Унион Сен Жил е освојувач на Купот на Белгија откако во финалето го совлада Антверпен со 1-0 со погодокот на јапонскиот интернационалец Коки Мачида. За нив ова е трет трофеј од Купот на Белгија, но прв пос неверојатни 110 години, бидејќи првите два трофеи ги освоија во 1913 и 1914 година.

Клубот од бриселската населба Сен Жил на почетокот на 20-тиот век важела за една од најдобрите во тој дел од Европа, со голем број трофеи од меѓународни турнири кои се одржувале во тој период, а дури 11-пати го освојувале и првенството на Белгија во периодот од 1904 до 1935 година. Клубот кој е формиран во 1897 година, пред неколку сезони се врати во врвот на белгискиот фудбал и почна полека но сигурно да ја враќа старата слава.

Во 2022 првпат играа и во Лигата на шампионите откако го освоија второто место во првенството, но беа елиминирани во квалификациите од Глазгов ренџерс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име тука

- Оглас -

Најнови вести