Квотата за „кец“ е одлична, но дали може Работнички да го изненади МЗТ Скопје Аеродром?

Вечните кошаркарски ривали, МЗТ Скопје Аеродром и Работнички, вечерва од 18 часот во СРЦ Кале ќе играат во вториот меч од полуфиналната серија на плејофот. Аеродромци, кои се актуелни шампиони, имаат предност од 1:0 во победи, а се игра во две добиени, што значи дека ова за нив е меч-топка за пласман во финалето.

Според квалитетот и традицијата, во последните неколку средби МЗТ Скопје Аеродром е фаворит. На последните шест дерби-дуели, аеродромци излегуваат како победници, а Работнички се радувал саммо двапати на последните 14 средби со вечниот ривал.

Квотите во Sport Life најавуваат победа на гостите, но според хендикепот, тоа би било неизвесен меч, па разликата е на 6,5 поени. Во понудата има многу интересни игри што ќе го направат ова дерби уште поинтересно за следење.

- Оглас -

Најнови вести