Лајпциг со неверојатен пресврт го тресна Баер Леверкузен, но Елмас гледаше од клупата (Видео)

Шампионот Баер Леверкузен оваа сезона не е непобедлив, а тоа го докажа Лајпциг кој со неверојатен пресврт успеа да слави со 2-3 на тешкото гостување. Иако без тренерот Марко Росе, кој доби црвен картон по само 25 минути од мечот, Лајпциг не се предаде и во моментите кога имаше негатива од 2-0.

Фримпонг и Грималдо во финишот на првиот дел донесоа убава предност за Баер Леверкузен. Но, тоа не беше доволно ниту за бод.

Кевин Кампл намали во судиското продолжение од првото полувреме, а во второто на сцена стапи Лоис Опенда. Напаѓачот на Лајпциг со два гола, во 57-та и во 80-тата минута го шокираше тимот на Чаби Алонсо. Ова е прв пораз за Баер Леверкузен на домашен терен по рекордната серија од 35 меча.

За жал, овој голем триумф на Лајпциг, македонскиот репрезентативец Елиф Елмас го следеше од клупата за резерви.