Лавовска битка ќе има во Кратово

Силекс ќе го пречека тимот на Македонија Ѓорче Петров во еден од најинтересните мечеви закажани за утрешното 8. коло во Првата македонска фудбалска лига. Двата тима моментно се во опасната зона, а три освоени бода треба да значат и пат кон средината на табелата.

Македонија ЃП во претходното коло убедливо со 3:0 го победи фаворизираниот Работнички. Овој триумф ја подигна самодовербата кај „лавовите“ кои најавуваат атак на трите бода на утрешната средба во Кратово.

„Ќе одиме да се надигруваме во Кратово. Знаеме дека ќе биде тешко, но со максимална борба на секој дел од теренот можеме да стигнеме до успех. На дуелот против Работнички покажавме дека имаме квалитет. Верувам дека по мечот со Силекс ќе излеземе од опасната зона на табелата“, рече капитенот на тимот од Ѓорче Петров, Боби Божиновски, кој беше и стрелец на еден од трите гола на последниот меч против Работнички.

Во досегашните седум меча, Македонија ЃП има шест бода, но е само со еден пораз од последните четири средби. Силекс е последен на табелата со шест бодови.

Дуелот во Кратово, како и останатите четири утрешни средби ќе започнат во 15 часот.

 

- Оглас -

Најнови вести