Лејкерс има нов тренер, драфтуван беше три години после Леброн, а се повлече во 2021

Џеј Џеј Редик ќе биде нов главен тренер на славниот НБА клуб Лос Анџелес лејкерс. Редик кој за три дена ќе наполни 40 години, нема искуство како тренер, а играчката кариера ја заврши во 2021 година.

Редик во НБА заигра три години после Леброн Џејмс, а се повлече три години пред да му стане тренер на најдобриот стрелец во историјата на лигата. Ова само ја потврдува долговечноста на Џејмс во НБА, следната сезона ќе му биде 22-ра во кариерата. Џејмс имаше играно и против претходниот негов тренер во Лејкерс, Дарвин Хем.

Во Лејкерс не мислат дека е хендикеп што Редик нема искуство како тренер. Ќе има помошници со големо искуство, а на Џеј Џеј ќе му помогне и тоа што четири години има играно за Универзитетот Дјук, каде тренер му беше славниот Мајк Кшижевски и научил нешто од него.

- Оглас -

Најнови вести