Левандовски двапати го матираше Мамардашвили за триумф на Барса, Столе Димитриевски остана на клупата (Видео)

Барселона оствари триумф (1-2) против Валенсија на гости на отворањето на новата сезона во Ла Лига. Столе Димитриевски остана на клупата, а Ѓорги Мамардашвили беше на голот на Валенсија. Не можеше да го спречи Роберт Левандовски, кој со два гола обезбеди победа за каталонскиот тим на дебито на Ханси Флик во шпанското првенство.

Валенсија поведе со голот на Хуго Дуро во 44.минута, но Левандовски во последните мигови од првиот дел, во судиското продолжение, израмни на 1-1.

Полскиот интернационалец на почетокот на вториот дел реализираше пенал во 48.минута, што беше доволно за каталонскиот состав да освои три бода на „Месталја“.