Левандовски против кошмарниот Менхенгладбах сака да се врати во форма

Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски го зголеми интензитетот на тренинзите пред денешниот дуел против Борусија Менхенгладбах. Голгетерот на баварците дополнително тренира, а посебен фокус е ставен на шутевите од далечина.

Левандовски веќе две недели нема дадено гол. Последен пат беше прецизен на дуелот против Шалке, во Гелзенкирхен. По тој меч меч, Левандовски го прошушти мечот против Аугсбург, а потоа одигра слаби во поразот од Херта со 0:2. Сега се надева дека ќе влезе повторно во голгетерски ритам, иако токму Борусија Менхенгладбах е неговиот најлош ривал.

Полскиот репрезентативец посебно ќе треба да се помачи, бидејќи Борусија Менхенгладбах е неговиот најлош ривал. Во досегашните 13 меча против овој клуб, Левандовски има дадено само два гола. Сефтето го направи во април оваа година.

На последните 10 меча на овие ривали, билансот е израмнет. Двата клуба се радувале по три пати, а четири натпревари завршиле без победник.

 

- Оглас -

Најнови вести