Лион и со два играчи повеќе не успеа да го совлада Каен

Лион избегна пораз на гостувањето кај Каен, откако гостите постигнаа изманувачки погодок за 2-2 во финишот на средбата. Капитенот Фекир од слободен удар донесе водство за Лион во 45-тата минута од првото полувреме, а во вториот дел Каен направи комплетен пресврт, иако цели 35 минути играше со фудбалер помалку, меѓутоа не домашните фудбалери не издржаа во последните минути.

Буву го најави пресвртот во 53-тата минута со погодок од пенал, две минути подоцна судијата му додели директен црвен на дефанзивецот Џику. Сепак, со играч помалку на теренот Каен дојде и до втор гол, Ониаге во 73-тата минута погоди за 2-1, додека левиот бек на Лион, Ферланд Менди го спаси својот тим од трет пораз во француското првенство сезонава. Во 95-тата минута од судиското надополнување, главниот арбитар додели нов црвен картон за Каен, но, веќе беше неважно бидејќи не влијаеше врз резулатот.

 

- Оглас -

Најнови вести