Лион ја качи цената за Елиф на 15 милиони евра, Фенер не сака да чуе

Лион нема намера да се откаже од ангажман на Елиф Елмас, а дознаваме дека понудата е покачена на 15 милиони евра, цена за која Фенербахче не сака да го продаде македонскиот фудбалски бисер.

Лион нудеше речиси двојно помалку пари за да го пресели Елмас од Истанбул на „Стад Жерлан“ во летниот преоден рок, а по блескавите игри на нашиот талент сега има нова понуда, двојно поголема.

Но, сега расте и цената на 19-годишниот играч, особено по одличните игри во квалификациите за ЛШ во дресот на Фенербахче и за македонската репрезентација во Лигата на Нации. Вчера „99-та“ на Фенер го постигна и првиот гол за гигантот од Турција, победнички против Коњаспор, па топ-формата му носи и многу понуди од големите клубови.

Интерес покрај Лион има и од Бенфика, се говори и за Манчестер сити, Манчестер јунајтед…, сите клубови од елитата и стандардни учесници во Лигата на шампионите.

Одлично за Елиф е што и Филип Коку, тренерот на Фенербахче има потполна доверба во него и му дава одлична минутажа во составиот на турскиот великан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести